Като е известно, малките количества стрес могат дори да се отразят положително на здравето. Модерният начин на живот обаче създава ситуации на продължителен хроничен стрес, който може да доведе до изтощение и сериозни заболявания.
Съществуват няколко вида стрес според източника на вредното влияние, на което противодействат. Симптомите за поява на такова състояние варират от сърцебиене и гадене, до изпотяване на дланите и главоболие.
• Физически: Физическият стрес може да бъде причинен от нараняване, операция, интензивна физическа работа, замърсяването на околната среда, патогени, дехидратация, злоупотребата с наркотични вещества, хранителни дефицити и хранителни алергени.
• Психологически: Психологическият стрес представлява емоционални дерзания като страх, гняв, мъка, тъга, чувство на неудовлетвореност, както и тревожни състояния като необходимост за перфекционизъм, ревност, тревожност и чувство за загуба на контрол.
• Социален: Психосоциалният стрес се причинява от проблемни отношения с близки и приятели, липсата на социална подкрепа и изолация.
• Духовен: Духовният стрес се проявява, когато някой има криза с целите, смисъла и ценностите на живота си (включително и по време на работа).
Какво се случва, когато изпитвате стрес
Според д-р Ханс Селие, проучил модела на реакция след стрес, синдромът на общото адаптиране (както се нарича този модел) има три етапа: тревога, съпротива и изтощение.
В началото, тялото се стреми да реагира на стреса по заучен начин. Стимулира се симпатиковата нервна система, което води до производството на хормони в жлезите с вътрешна секреция. Някои кръвоносни съдове и неволеви мускули се свиват. Сърдечният ритъм, глюкозният метаболизъм и усвояването на кислород се повишават. Надбъбречните жлези отделят хормони, включително адреналин, подготвяйки организма да реагира на външни заплахи или стресови фактори. Произвеждат се кортикостероиди като кортизол и кортизон.
По този начин се задейства парасимпатиковата нервна система, което помага да се успокои и отпусне тялото. Хипофизната жлеза освобождава ендорфин и произвежда хормони, които стимулират адаптивните механизми на организма.
Вредно въздействие
Стресът може да повлияе негативно върху способността на човек да спи. Това рефлектира върху имунната система и здравето като цяло. Хроничният стрес потиска имунната система, като прави организма по-податлив на заболявания. Дори и емоционалният стрес, например мъката от загубата на любим човек, може значително да намали способността на имунната система да функционира правилно. Емоционалният стрес може да създаде още и хормонален дисбаланс.
Усложненията, до които може да доведе стресът, включват: аритмия, повишен риск от инфаркт, атеросклероза, астма, колит, диабет, алкохолизъм, алергии, еректилна дисфункция, безплодие, фибромиалгия, проблеми с храносмилането, гастрит, безсъние, хипертония, безпокойство, депресия, ревматоиден артрит, язви, хипоглекимия и др.
Този списък в никакъв случай не е изчерпателен. По-лошото е, че хроничните заболявания могат да доведат до допълнителен стрес, което е порочен цикъл.
За още статии на тема "Здраве" станете част от Jenite.bg във Facebook!
2 | 2 |