С раждането на феминизма в края на 1960-те и началото на 1970-те, откритото носене на сутиен става израз на социална самоизява. Сега дискусията се е прехвърлила върху медицинската страна на тези демонстрации.
Сутиенът се е родил през далечната 1893 г. Първообразът на "поддръжника на гърдата" е леко видоизменен, но е запазил до голяма степен първоначалния си облик.
Сутиенът е важен за здравето на гърдата. До 1995 г. никъде не се споменава за връзка между носенето на сутиени и болезненото и досадно фиброциститно заболяване на гърдата. Тогава излиза книгата на изследователите Сидни Рос Сингър и Сома Грисмайер "Облечен да убива" (Dressed to Kill), която предполага връзка на носенето на сутиен със злокачествени заболявания като рак на гърдата.
Те анкетирали 5000 жени и открили, че тези, които носят сутиени в продължение на 12 или повече часа увеличават значително риска от рак на гърдата в сравнение с жените, които носят сутиени по-малко.
Д-р Грегъри Хай от Флорида е установил, че над 90% от жените с фиброкистозна болест на гърдата постигнали подобрение, когато спрели да носят сутиени. Пациентките усетили намаляване на болката, когато спрели или намалили употребата на сутиен.
Връзката между злокачествените и доброкачествените тумори на гърдата и сутиените е забелязана при изследване на проблемните лимфи, следствие на прекалено честото носене на сутиен. Лимфната система, която включва възли в гърдите, изисква движение на тялото да се изпомпва натрупаните токсични отпадъчни материали в лимфните възли.
Движенията на гърдите се спират от сутиените и по този начин се ограничава правилното източване на лимфните възли. От друга страна този процес допълнително се намалява от тесните сутиени, които свиват гърдите.
Това е и причината 90% от жените да подобряват състоянието си, като спират да носят сутиени.
За още статии на тема "Здраве" станете част от Jenite.bg във Facebook!
4 | 0 |