Брадичките ни могат да ни кажат нещо за детството ни. Така смятат учени, провели изследване сред около 6 600 тийнейджъри на възраст от 12 до 17 години и се оказват прави. Ето как детството ни влияе на формата на брадичката и челюстта.
Изпъкналата брадичка (прогнатизъм)
Хората с изпъкнала долна челюст могат да се похвалят с добри мускули и силен скелет, но също така са склонни към затлъстяване. Ако челюстта е симетрична, тогава това е наследството на един от родителите или предците.
Наклонена надолу брадичка (ретрогнатизъм)
Вдлъбнатата брадичка говори за слабо развита мускулатура, гъвкав скелет, липса на склонност към затлъстяване. Хората с такива брадички са предразположени към цветна слепота. Хората с такива брадички тежат по-малко при раждането. Този тип брадичка също е наследствена.
Асиметрична челюст
Асиметрията на челюстта не е вродена, а придобита черта. Често се дължи на стреса на тялото в детството, например липсата на протеини, ранното отбиване, въздействието на тежките метали, затлъстяването и тютюнопушенето. Причината може да е голямо семейство или ниско ниво на доходи, което би могло да повлияе на храненето или качеството на медицинската помощ.
Както изпъкналите, така и наклонените брадички може да са асиметрични. Според изследването асиметрична брадички се наблюдава при всеки 4-ти човек. Слабата асиметрия не се вижда с невъоръжено око, ако не сте ортодонт. Все пак има начини да се проверите сами. Имате асиметрична структура на челюстта, ако:
Дъвчете повече с дясната или лявата си страна
Използвате зъбите си, за да смажете храната, а не да я смилате
Зъбната плака изглежда по-силна за някои зъби
Понякога вашите венци кървят
Симетрична плоска брадичка
Според резултатите от изследването, симетричната плоска структура на челюстта е напълно наследена черта, която не е повлияна от външни фактори или от околната среда.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
2 | 2 |