Много често в делника си споделяме, че се чувстваме депресирани, приятел или познат ни казва същото. Използваме тази диагноза в ежедневния си език, но емоционалното състояние, което тя описва, всъщност е доста сериозно. Тъгата, скръбта, мъката, желанието да се скрием в някой тъмен ъгъл и да си поплачем, докато очите ни пресъхнат, пък са напълно нормални човешки настроения. Женски - още повече.
Кога обаче прескачаме границата на минорните настроения и имаме нужда от професионална помощ? Със следващите няколко въпроса, които психолозите задават при анамнеза, можете да получите известни насоки по отношение на психичното си здраве. Google не е доктор и ви препоръчваме винаги да се обръщате към специалист ако имате притеснения за здравето си.
Връхлита ли ви неочаквано тъга, която продължава с дни?
Освен в случаите, когато сте преживели сериозна житейска загуба, болест, развод, загуба на работата, продължителната тъга е знак, че трябва да се обърнете към специалист.
Случвало ли ви се е да мислите за самоубийство?
Мисълта за самоубийство е минавала през главата на всеки човек поне веднъж в живота. Най-уязвимата група е тази на тийнейджърите.
Ако си представяте, че светът би бил по-добро място за живеене, когато вас ви няма. Ако мислите, че единственият начин да бъдете щастливи е като приключите житейския си път. В тези случаи е от изключително голямо значение да се обърнете към личния лекар или да позвъните на някоя от горещите линии.
Чувствате ли се напълно изтощени?
Хората, които страдат от депресия, не могат да се измъкнат от леглото с дни наред. Губят интерес към ежедневните си дейности, любимите си занимания.
Чувствате ли се безпомощни?
Мислите, свързани с това, че никога нищо няма да се промени, че в живота ви няма да се случи нищо хубаво, са знак за депресия.
Пиете ли хапчета или алкохол, за да подобрите настроението си?
Хората, които страдат от депресия, често посягат към спиртните напитки, наркотичните вещества и медикаментите, за да избягат от константната тъга.
Променили ли са се по някакъв начин хранителните ви навици?
Някои хора прекаляват с яденето, а други се фокусират върху отслабването.
Неща, които са ви любими, вече не ви интересуват?
Загубили сте желанието си за спорт, за срещи с приятели, за романтични вечери и секс с интимния партньор? Това са едни от отличителните признаци на депресията.
Чувствате ли вина?
Депресията може да причини усещане за вина по отношение на различни отношения, ситуации и поводи. Чувството обаче е ирационално.
Избухвате ли по-често от обикновено?
При някои хора тъгата и депресията се проявяват като гняв. Тийнейджърите могат да се бият в училище, а възрастните да търсят непрекъснато конфликти у дома, на работното място или на опашката в магазина.
По-раздразнителни ли сте от обикновено?
Като чувството на гняв, раздразнението, което се появява без значима причина, може да бъде знак за депресия.
Изброените въпроси не са достатъчни за поставяне на диагноза, но могат да ви насочат дали да потърсите професионално мнение.
Само психолог или лекар могат да определят дали налегналата ви тъга е депресия. Болестта е сериозна, но може да бъде лекувана. При това доста успешно.
62 | 2 |