Когато помислим за най-добрите продукти за борба с акнето, някои от първите съставки, които ни идват наум, са всички звезди като салицилова киселина, бензоил пероксид и ретинол. Въпреки че тези продукти заслужават репутацията, която са си спечелили, има друга по-непопулярна съставка, която не получава достатъчно признание за своите ползи: азелаинова киселина.
Азелаиновата киселина е естествено срещаща се киселина, намираща се в зърнени храни като пшеница, ечемик и ръж. Може да се произвежда и от дрождите по кожата ви. Обикновено се намира в кремове, гелове или пяна за успокояване на възпалението, стимулиране на обновяването на кожните клетки и успокояване на акнето.
Подобно на шепата други модерни съставки, известни с многото си ползи за запазване на кожата, азелаиновата киселина има редица приложения, въпреки че е най-известна с това, че може да се бори с акне и розацея.
Като противовъзпалително средство, азелаиновата киселина може да намали възпалението, правейки акнето по-малко видимо, по-малко зачервено и по-малко раздразнено. Освен това, съставката може да помогне да освободите порите си от бактериите, които могат да причинят обриви, като същевременно насърчава клетъчния обмен и забавя производството на меланин, което може да доведе до хиперпигментация и мелазма.
Има няколко неща, които трябва да имате предвид, ако обмисляте да включите тази киселина в ежедневната си грижа за кожата. Като начало трябва да се нанесе след почистване и около 15 минути преди овлажняване, за да може да се абсорбира напълно от кожата ви.
Азелаиновата киселина трябва да се използва сутрин и вечер и е най-добре в комбинация с овлажняващ крем или хидратиращ серум. Също така трябва да се смеси добре с кожата или да се използва като точково лечение на тъмни петна и да се абсорбира, така че да не оставя зони, които правят кожата да изглежда на петна.
Обикновено трябва да използвате азелаинова киселина с други лекарства, тъй като постигането на значителни резултати може да отнеме известно време, ако използвате само съставката – но, разбира се, трябва да внимавате с какво я смесвате.
Въпреки че азелаиновата киселина може да се смесва с практически всеки продукт, използването ѝ с бета хидрокси киселини (BHAs) като салицилова киселина, може да увеличи шансовете за сухота и дразнене. Ако използвате по-мощна форма на азелаинова киселина, трябва да се консултирате с вашия дерматолог, преди да я смесите или комбинирате с каквито и да е съставки или продукти.
Също така е възможно всеки, който използва азелаинова киселина, да изпита странични ефекти като дразнене, зачервяване, лющеща се кожа, лющене и/или копривна треска, въпреки че това не е обичайно за всички. Препоръчително е бавното въвеждане на съставката във вашата рутина, ако имате чувствителна кожа (започнете да я използвате няколко пъти седмично, преди да увеличите употребата си до ежедневна), но ако получите някоя от гореспоменатите нежелани реакции, трябва да спрете употребата веднага.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |