Кафето е една от най-противоречивите напитки за учени, лекари и най-обикновени потребители. По-противоречива дори от алкохола, за който поне си е доказано, че разрушава черния дроб. И психиката, в отделни случаи.
Ароматната черна напитка обаче не е класифицирана като "опасна". Не е и полезна. Въпреки това, постоянно излизат наяве различни проучвания, които уж са определили до какво води консумацията на любимото ни средство за събуждане.
Последното изследване, дело на учени от Националния онкологичен институт в Рокуел, твърди, че четири чаши кафе дневно намаляват риска от рак на дебелото черво.
От Daily Telegraph научаваме, че от 90-те години насам те са изследвали почти половин милион души и са установили, че при тези, консумиращи посоченото количество кофеинова напитка, опасността от този вид рак е с 15% по-малка.
Учените допълват още, че шест чаши дневно намаляват риска с цели 40%.
Дотук добре. Само че не е ли възможно, докато едно нещо се лекува, друго да се руши? Всеизвестно е, че прекомерните дози кафе влияят отрицателно върху нервната система и сърцето. Повишава холестерола и кръвното налягане. Предизвиква безсъние.
Една, може би две чаши дневно, не би трябвало да навредят на организма. Но какво се случва, ако някой реши да приложи горепосочения метод и добави в менюто си между четири и шест чаши?
17 | 0 |