Стопанисването на куче е чудесно занимание и определено може да компенсира купчината поражения върху покъщнината с цяла планина ползи от емоционално естество.
Колегите от Fitwell.bg обаче се гмурнаха под повърхността и ни уведомиха за цяло изследване, посветено на реалното влияние на комуникацията ни с Шаро.
За първи път група учени решава да провери какъв е непосредственият ефект от галенето на предполагаемо най-добрия приятел на човека върху имунитета на същия този човек.
Това става с помощта на 55 младежа, произволно разпределени в една експериментална или две контролни групи. Група 1 (19 души) гали живо куче; група 2 (17 души) гали препарирано куче; група 3 (19 души) просто си седи удобно на една кушетка.
Всеки един от участниците прави едно от изброените неща в продължение на 18 минути и след това дава проба от слюнката си, за да бъдат измерени нивата му на имуноглобулин А (IgA).
Това е едно антитяло, което играе основна роля в т.нар. "мукозен" или стомашно-чревен имунитет. То се намира в секретите (слюнка, сълзи, мляко, простатен и бронхиален секрет, чревно и стомашно съдържимо и др.) и осъществява защитата на лигавицата спрямо всякакви външни антигени.
Оказва се, че единствено участниците от първата група демонстрират значимо завишени нива на IgA в резултат от интервенцията. Това ще рече, че ако имате куче и възнамерявате да го използвате за здравословни цели, би било добра идея да си го галите на воля - дори повече от 18 минути дневно.
За всякакви допълнителни коментари и дискусии, посетете фейсбук страницата на Fitwell.bg!
Още полезни и интересни статии от Fitwell.bg:
Храната, ама наполовина
По бански: Оливия Уайлд
Когато бебето говори
4 | 0 |