5 въпроса, които да зададете на първата среща с репродуктивен специалист

5 въпроса, които да зададете на първата среща с репродуктивен специалист
Pexels

По-трудното забременяване вече е проблем, с който изключително много двойки се сблъскват. Ако правите опити за бебе от около година и нещата не се случват, време е да посетите репродуктивен специалист.

Запазването на час при репродуктивен специалист е много притеснително. Така или иначе сте притеснени от нещата, които ще чуете, от прегледите и изследванията, които вероятно предстоят и най-вече от факта, че не успявате да забременеете. Имайки предвид това, добре е поне да знаете какво ви очаква на тази първа среща, както и да бъдете подготвени какви върпроси е добре да зададете.

Първата среща с такъв специалист обикновено минава в обсъждане на предишни диагнози, прием на лекарства, ако има такъв, резултати от проведени изследвания и назначаване на нови такива. Имайте предвид, че вероятно ще получите много информация и ще чуете много термини, които могат да ви объркат. Ето защо е да се подготвите предварително с тези основни въпроси:

1. Въз основа на моята/нашата медицинска история, каква е вашата първоначална оценка?

По време на това първоначално посещение ще бъдете попитани за вашите предишни заболявания, заболявания в семейството, както и за вашата репродуктивна история и репродуктивната история на вашия партньор. Вашият лекар ще зададе въпроси относно често срещани състояния, които могат да повлияят на плодовитостта, като диабет, ендометриоза, минали операции, лекарства и др. Също така не забравяйте да споделите вашите цели- например колко деца искате и кога. Това може да повлияе на следващите ви стъпки, както и на правилния път за вас.

След като специалистът събере цялата необходима информация, той ще я прегледа и ще ви предостави първоначална оценка за това каква може да е причината за вашите проблеми. Но ако не го направи, попитайте какво е първоначалното му мнение. Дори да чуете нещо по-негативно, отколкото сте си представяли, поне ще знаете каква евентуално е причината, което е първата стъпка към разрешаване на проблема.

2. Какви изследвания или процедури препоръчвате за поставянето на диагноза и/или план за лечение?

Обичайните изследвания и процедури могат да включват рутинни кръвни изследвания и скрининг за инфекциозни заболявания, хормонални кръвни тестове, ултразвук на таза, генетичен скрининг и др. Важно е да отбележим, че понякога специалистът не може да каже нищо, преди да бъдат проведени тези изследвания.

Специалистът също така ще попита как сте проследявали овулацията и съответно ще ви препоръча как да го правите. Въз основа на резултатите от някои или всички тези изследвания, вашият лекар ще очертае персонализиран план, включително какви опции да вземете предвид и вероятността за успех.

3. Какъв шанс за успех мога да очаквам от различните методи на лечение и какви са рисковете и страничните ефекти на всеки от тях?

Това е важен въпрос, който трябва да зададете, тъй като отговорът варира в зависимост от резултатите от изследванията. Не забравяйте да разберете плюсовете и минусите на всеки метод и да си поставите реалистични очаквания, преди да започнете каквото и да е лечение. Не забравяйте също да обсъдите всички рискове и потенциални странични ефекти. Често отнема повече от един цикъл на лечение, преди да постигнете успех, така че ако сте запознати предварително, разочарованието след евентуално неуспешен опит няма да бъде толкова голямо.

4. Към кого мога да се обръщам, ако имам въпроси и предлагате ли онлайн консултации?

Важно е да знаете към кого можете да се обърнете, когато имате въпроси. Имайте предвид, че целият този път е доста стресиращ и ще имате въпроси и притеснения почти постоянно. Ако имате възможността да се свързвате с някого всеки път, когато имате въпрос, ще си спестите много ненужен стрес.

5. Какви разходи ще имаме?

Важно е да знаете от самото начало, че лечението на репродуктивни проблеми освен дълго и бавно е и изключително скъпо. Първо трябва да се направят много изследвания, които не са никак евтини. След това вероятно ще се наложи да използвате лекарства, които също са доста скъпи. И накрая самите процедури (инсеминации, извличане на яйцеклетки, връщането им обратно и т.н.) са още по-скъпи. Попитайте вашия лекар за приблизителна сума, за да имате възможността да се подготвите.

Станете част от Jenite.bg във Facebook!

Последвайте Jenite.bg в Instagram!

0 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay