Понякога отслабването може да бъде толкова важно за една жена, че да я накара да стигне до всякакви крайности в опит да го постигне. Тук дори не говорим за разстройства от типа на анорексията, а по-скоро до екстремизъм от тип "Захарта е отрова!", "Нито капка мазнина в салатата!!" или "Свинското ме прави дебела!!!".
За съжаление дори и научната литература донякъде подкрепя идеята, че ако искаш да бъдеш успешен в диетата си, то трябва малко или много да си обсебен с всяка хапка, която поставяш в устата си. Поведение, което се свързва с едно непрекъснато измерване, претегляне, събиране, изваждане, записване, избягване, търсене и премисляне на храни, хранителни вещества и калории.
За някои това е сериозен проблем, но за други дотолкова се е превърнал в част от нормалния им живот, че дори не му обръщат внимание и не им тежи. Не им тежат и други работи. За второто намираме сведения в един нов метаанализ, публикуван в списанието Obesity Reviews.
За онези, които не се интересуват специално, метаанализът е своеобразно окрупняване и анализ на наличните до момента данни от научни изследвания по определен въпрос за добиване на глобален поглед върху темата.
Когато изследванията, направени в даден отрязък от време, не обхващат достатъчно голяма и представителна група от хора поединично, то резултатите от тях може да варират ту в едната, ту в другата посока. Затова за метаанализите се счита, че имат много по-голяма тежест, защото те претеглят извършената до момента работа и се произнасят в коя посока всъщност сочат съвкупните резултати от нея.
Настоящият метаанализ включва данни от 37 качествени изследвания за ефективността на различни методи за отслабване сред над 16 000 суши с наднормено тегло и затлъстяване.
В крайна сметка се оказва, че за период от 12 месеца, средният резултат от абсолютно всички интервенции се равнява на едва 2,8 кг отслабване. Нещо повече, според анализа физическата активност няма директен принос в загубата на тегло. От всички разгледани методи, единствените фактори с що-годе значим ефект са:
1. Броенето на калории (допринасящо за отслабване средно с 3,3 кг на година)
2. Консултацията с диетолог (средно 1,5 кг на година)
Скромни данни, но изводите, които можем да си направим на базата на тях, са няколко:
- Повечето продукти и услуги, които ви обещават да ви избавят от много излишни килограми за малко време, са лъжа и измама. Трайното и здравословно отслабване е бавен процес, който не се дължи на чудеса, а на упорита и целенасочена работа.
- Това, че сте отслабнала "само" 4 килограма за "цяла" година е успех, който далеч надхвърля средната статистика.
- Тренировките имат значение за отслабването, но ролята им не е водеща. Ако ще отслабвате, обърнете основно внимание на храненето си. Структурираната физическа активност може да ви помогне да бъдете по-стриктни спрямо диетата си.
- Ако се обърнете към диетолог, вероятността той да ви помогне е голяма, но ефектът може да е по-малък, отколкото ако решите да си помогнете сами. Нищо чудно диетологът да направи същото, което можете да направите и вие (да изчисли от колко калории се нуждаете, за да отслабвате и да ви състави менюта, които отговарят на тези калории), но ще ви вземе пари за услугата. Ако сте от хората, които се мотивират от това, че са си платили, платете си. Имайте предвид, че обръщайки се към специалист, нерядко прехвърляте отговорността за справянето с определено състояние на него, което може да бъде нож с две остриета.
- Не на последно място, ако не ви се броят калории, недейте да броите калории. Има хора, които не си спомнят какво и колко са закусвали. Понякога простият акт по записване на това кога, какво и по колко (приблизително) ядете, може да има чудотворен ефект върху последващите ви действия.
J. Hartmann-Boyce, D. J. Johns, S. A. Jebb, P. Aveyard, Behavioural Weight Management Review Group. Effect of behavioural techniques and delivery mode on effectiveness of weight management: systematic review, meta-analysis and meta-regression. Obes Rev. 2014 Mar 18. doi: 10.1111/obr.12165.
За още статии на тема "Отслабване" станете част от Jenite.bg във Facebook!
12 | 2 |