Учени от Финландия установяват, че гневът действително ни кара да почервенеем, защото отрицателните емоции подсъзнателно подготвят тялото за бой (схватка) и снабдяват мозъка с обилно количество кръв. В същото време има реална причина тъжните и депресирани хора да чувстват своите крайници по-слаби и отпаднали.
Финландските изследователи от Университета в Турку решават да проучат внимателно въздействието на различни човешки емоции върху организма. Оказва се, че разгневените хора усещат по-ясно своите глава и ръце. Това се дължи на факта, че те подсъзнателно се подготвят за битка, в която ще трябва да използват юмруци и да имат бистър ум с бърза реакция.
На другия полюс се намират хората, страдащи от депресивни настроения. Тъгата предизвиква осезаема слабост в крайниците им. В допълнение към това, те чувстват най-добре своите гърди и сърце.
Отвращението засилва усещанията в гърлото и храносмилателната система. Любовта пък, по някаква странна причина, най-често се усеща от пръстите на краката. А само щастливите хора възприемат всички части на тялото с еднакво силна интензивност.
Трябва да се вземе под внимание фактът, че тези резултати са получени по време на изследване на функциите на тялото на мъже и жени от различни култури и въпреки това се оказали сравнително еднакви при всички хора. Според изследователите, тези физически усещания могат да обяснят механизма на генерирането на човешките емоции.
Проучването на субективните усещания на тялото и връзката им с емоциите може да помогне на учените да разберат по-добре афективни разстройства като депресия и тревожност, което оък да доведе до създаване по-ефективни лечения.
Ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
11 | 1 |