Ставате, правите закуска, водите децата на училище, отивате на работа, прибирате децата, приготвяте вечеря, помагате за домашните, чистите и отново е време за сън. Но нали трябваше и да тренирате? Откъде по-точно да вземете два-три свободни часа в този луд режим?
Сигурно сте чували за 15-минутните тренировки, които могат да направят чудеса с вашето тяло. Вярвате ли на тези обещания? В крайна сметка, какво може да се свърши за толкова време?
Оказва се обаче, че високоинтензивните интервални тренировки могат да ви накарат да се задъхате. Опитахме се да намерим достатъчно информация, за да разберем какво точно представлява тази нова спортна мания.
Идеята е много проста - редува се слабо със силно натоварване на интервали. Например: ходите на пътеката или в парка известно време с нормално темпо и после само за минутка спринтирате с максимална скорост. После пак ходите и т.н. Тичането може да се замени със скачане на въже, каране на колело, бърпита и други.
Неоспоримо предимство на този тип тренировки е краткото време, което ги прави перфектни за натоварения график.
Също така при тях може да изгорите същото количество калории, както при нискоинтензивна кардио тренировка, която обаче отнема двойно повече време.
Изследванията показват, че този тип тренировки ускоряват метаболизма така, че се горят калории с часове след това. Увеличава се и производството на хормона на растежа.
Те обаче имат и своите недостатъци.Първо, неподходящи са за абсолютно начинаещи. Ако нямате никакъв опит във фитнеса, ще трябва първо да влезете в по-добра форма. Дори да нямате много излишни килограми, това не означава, че сте в добра форма! Слабото тяло не е задължително здраво и тренирано.
Второ, все пак трябва да отделите време за загрявка. Ако се втурнете да бягате с максимална скорост без изобщо да сте подготвили тялото си за това, последствията могат да бъдат ужасни. Само добре подготвените мускули и стави могат да бъдат натоварвани физически, без значение с какви упражнения по-точно.
Друг недостатък на високоинтензивните тренировки е, че те не са за всеки. Тяхната идея е да бъдат тежки. Ако усетите, че една такава тренировка не ви изморява достатъчно, трябва да я промените, така че отново да оставате без дъх. Някои хора просто не обичат да се чувстват чак толкова изморени.
Често такива тренировки могат да доведат до вид страх преди тях заради осъзнаването на последващата умора. От своя страна тези притеснения стават причина за пропускане и накрая няма никаква полза.
Макар изследванията да показват, че високоинтензивните тренировки правят сърцето по-силно, те все пак не са подходящи за хора със сърдечни проблеми. Неподходящи са и при травми.
Заслужава си да опитате високоинтензивните интервални тренировки. Трябва обаче да сте упорити, защото със сигурност след първата ще сте скапани, ако изобщо я издържите. Ето защо е необходимо да експериментирате с тях известно време. Въпреки че са кратки, не е нужно да ги правите повече от 2-3 пъти седмично.
Ако искате да четете още съвети за сваляне на килограми, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
12 | 1 |