Есента е богата на различни плодове и зеленчуци, известни с полезните си свойства. А с настъпването на студения сезон започва появата на всевъзможни грипове и вируси. Освен това през през есента изпитваме по-силна умора, имаме нужда от повече сън, а рискът от разболяване е по-висок. Това се дължи на липсата на витамини и спадане на имунитета. Лекарите-имунолози съветват да се опитваме да се храним със сезонни зеленчуци и плодове. Ето какво ще откриете по рафтовете в магазините този сезон.
Морков
Той е отличен източник на бета-каротин (витамин А), витамини В, Е, К, РР. Кореноплодният зеленчук е полезен при анемия и съдържа фолиева киселина, която е необходима за образуването на кръвни клетки. Калиевите соли, присъстващи в морковите, са полезни при заболявания на бъбреците, сърцето и кръвоносните съдове.
Морковите са "универсален" зеленчук и могат да се консумират, както сурови, така и сготвени. При термична обработка ползите няма да намалят, а напротив - ще се увеличат. Дневната препоръчителна порция е два или три средно големи моркова.
Тиква
Зеленчукът е богат на витамини (В1, В2, С и други), минерали (калий, магнезий, цинк, мед, желязо и фосфор) и бета-каротин. Тиквата може да се вари, пече, пържи, а някои хора я консумират сурова, добавяйки я към салати. Достатъчно е да ядете 100-150 грама тиква на ден.
Смокиня
Плодът съдържа голямо количество минерали и микроелементи. В смокините има повече желязо, отколкото в ябълките, затова се препоръчват за пациенти, страдащи от желязодефицитна анемия. Зрелите плодове също съдържат мед, желязо, магнезий, калций, калий, витамини А и В. Полезен е при настинки, бронхити и респираторни заболявания и се препоръчва се за хора, страдащи от заболявания на сърдечно -съдовата система.
Райска ябълка
Съдържа витамин А, който предотвратява рака, подобрява зрението и състоянието на кожата, витамини С и Р, които повишават имунитета, пектин, който помага при стомашно-чревни разстройства. Съдържащият се в плода йод помага при заболявания на щитовидната жлеза.
Картофи
Те са богати на аскорбинова и фолиева киселина, соли на калций, натрий, магнезий, фосфор, витамини от група В и РР. Учените са установили, че 300 грама варени картофи на ден са достатъчни, за да задоволят напълно нуждите на организма от въглехидрати, калий и фосфор. В допълнение, картофеното нишесте може да служи като отлично обвиващо и противовъзпалително средство при стомашно-чревни заболявания.
Картофите са най-полезни, когато се пекат с обелките, тъй като по този начин максимално запазваме полезните вещества. Но тук се уврете, че картофите не са позеленели и покълнали, защото в този случай те имат повишено съдържание на соланин, който е силно токсичен.
Круша
Лечебните свойства на крушите се дължат на наличието на диетични фибри (пектин), които подобряват работата на червата, калий, полезен за сърцето минерал, фолиева киселина и кобалт, които участват в образуването на нови клетки, и арбутин, който може да предотврати развитието на патологии на бъбреците и пикочния мехур. Крушите се консумират най-добре сурови, но могат да се пекат и в този случай пектините ще помогнат за справяне с излишния холестерол.
Цвекло
Кореноплодният зеленчук съдържа много полезни вещества: витамини А и Р, витамини от група В, калций, фосфор, йод, магнезий, мед, калий, натрий, бор и цинк, фолиева и аскорбинова киселина, бета-каротин. Цвеклото подобрява функционирането на сърцето и кръвоносните съдове, понижава холестерола, помага при настинка, пречиства организма от токсини, има благоприятен ефект върху кръвоносните съдове на мозъка, помага за усвояването на витамин D.
Цвеклото е полезно за предотвратяване на анемия и укрепва сърдечно-съдовата система. А зеленчукът също така подсилва издръжливостта на организма и насърчава производството на серотонин - хормона на щастието. Цвеклото може да се вари, пече, задушава, а сурово се добавя към зеленчукови салати.
Ядки
Една шепа ядки на ден е източник на протеини, незаменими омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и витамини Е и В2. Те могат да се консумират като лека закуска или да се добавят към салати, зърнени храни и тестени изделия. Въпреки това, този продукт трябва да се третира с изключително внимание от хората с алергии.
2 | 0 |