Слънце, плаж, море... обичаме това устойчиво словосъчетание. Работим цяла година, за да си осигурим седмица или повече почивка на някое мечтано кътче. За да се излежаваме по цял ден, без да мислим за нищо.
Стоп! Ако изобщо си осигурим подобно изживяване, то трае кратко. И пак се връщаме към работата, шума и напрежението.
Но температурите са все така високи, на нас ни е все така горещо, а от време на време се появява по някой почивен ден, който моли да бъде оползотворен.
И тук се появяват басейните.
За жалост, у нас си нямаме райски местенца, като онези, за които ви разказахме преди време. Тук са далеч по-скромни и, колкото и да не ни се вярва, опасни.
Работата е там, че басейните се посещават от много хора. Всякакви хора. Никой не представя медицинско свидетелство, когато прекрачва прага им, защото не е длъжен. Но влиза във водата, заедно с всичките си болести. И отношение към личната хигиена.
В морето също влизат различни люде. Но солената вода неутрализира бактериите. Докато тази в басейна си ги отглежда.
Друг е въпросът колко често се сменя водата във въпросните изкуствени плажове. Понякога сами можем да установим, съдейки по особения цвят или плуващите боклуци. Или дори само по високата ѝ температура.
И въпреки всички несгоди, не можем да се лишим от почивката край подобно местенце. Но е важно поне да се информираме до какви неприятни последствия може да доведат няколко часа водни забавления.
Дори и да не влизаме в басейна, само разходките покрай него могат да ни докарат гъбички на краката. Според световно проучване, на 1 кв. м мокра площ се откриват между 1000 и 10 000 спори, които образуват гъбички.
Решението? Да забравим за "боси по асфалта". И край басейна. Да, джапанките не са най-приятните аксесоари, но поне ще ни предпазят от подобен тип заболявания.
Къпането в "обществената вода" може да доведе и до вагинална инфекция. Дори и да сме с бански, това не пречи на гъбичките да се прокраднат до най-интимните ни места. Кандидозата е най-често срещаната зараза, от която страдат огромен процес жени. Заболяването се лекува с години и за да бъде успешно лечението, трябва стриктно да се спазва.
Как да се предпазим? Не можем. Трябва да не влизаме във водата, но не бива да забравяме, че тесните панталони, синтетичното бельо и сауните също могат да доведат до неприятната инфекция. Единственото, което можем да направим, е да спазваме отлична лична хигиена и да посещаваме редовно гинеколог.
Изглежда, че всяка част от тялото ни, до която се докосва водата, може да бъде заразена. Очите са в пряк досег и химикалите, хлорът и мръсотията могат да окажат вредното си влияние върху тях.
Става въпрос за водния конюнктивит. Нали се сещате, че когато някой ни поверява нещо ценно, често казва да го пазим като очите си? В интерес на истината, те са твърде уязвими, а ние най-безсъвестно ги отваряме, за да "съзерцаваме" какво плува в басейна. А там, на практика, няма нищо интересно.
За по-чувствителните от нас, хлорираната вода може да доведе и до различни обриви. Същият този хлор, попаднал в ушите, е в състояние да предизвика възпаление.
Ако пък случайно се объркаме и погълнем вода, то тоалетната да ни е на помощ! Бактерии, мръсотия, косми, храчки и всякакви други гнусотии - директно в тялото ни. И добре дошли, стомашно-чревни инфекции!
Затова ви съветваме да не подценявате опасностите, които дебнат край изкуствените плажове. Спазвайте отлична лична хигиена, използвайте медицински и козметични продукти, когато е необходимо и при най-малките здравословни съмнения се обърнете към специалист.
Защото здравето ни не е за един ден. Или за един басейн.
77 | 3 |