Захар, глюкозен сироп, обезмаслено сухо мляко, какаово масло, какаова маса, растителни масла, влагозадържащ агент (сорбитол), сладка суроватъчна пудра, млечна мазнина, сметана на прах, декстроза, етилов алкохол, емулгатори (соев лецитин, Е476), малтодекстрин, ягоди, регулатор на киселинността, аромати, стабилизатор, естествен червен оцветител (каримин). Шоколад.
Всички тези сложни думички описват състава на сладкия десерт, произведен от небезизвестна българска марка. Същият този продукт можем да си приготвим вкъщи с помощта на мляко, масло, захар, какао и пакетче ванилия.
Огромната разлика в рецептата идва оттам, че производителите са намерили начин да задоволят хранителните ни нужди веднага, щом влезем в огромния супермаркет. За да създадат силен вкус и аромат, повечето продукти са пълни с различни по химически състав елементи. Химията поддържа и дългосрочния живот на храната. Един прост пример: срокът на годност на българска марка прясно мляко е шест месеца. Истинското такова няма да просъществува и шест дни.
Производителите са длъжни да опишат съдържанието на опаковката, за да знае потребителят какво консумира. С времето обаче добавяните химични агенти се преименуваха на различни "Е”-та, последвани от цифри, които съвсем объркаха загрижения за здравето си купувач. Всъщност буквата "Е” е знак, че даденият химикал в много малко количество отговаря на стандартите за безопасност на Европейския съюз. Какво ли се случва при продължителна употреба?
Трябва да притежаваме научно образование в специалност "Химия" или огромен списък с всички Е-та и влиянието им над организма, за да знаем реално какво слагаме в устата си. Истината е, че съществува една илюзия: ние сами решаваме какво да ядем. Правят го големите производители, които пълнят магазините. На нас ни остава просто да се запознаем с най-вредните консерванти и сами за себе си да решим, дали следващия път ще си купим 100 грама "отрова” в пакетче или ще предпочетем да си забъркаме нещо вкусно и здравословно вкъщи.
Oцветители (Е101-Е181)
Те са виновни за привлекателния вид на храните и ярките им цветове. Голяма част от тези Е-та са забранени в САЩ и някои европейски страни, тъй като са с доказано токсично и канцерогенно действие.
Веществото "тартразин”, отбелязано като Е102, може да предизвика алергии, особено сред хората, които имат непоносимост към аспирин или са астматици.
Тартразинът провокира редица неприятни за организма състояния - мигрена, хрема, замъглено зрение, кожни раздразнения. Той оцветява продуктите в жълто и се добавя към съдържанието на цветни газирани напитки, кремчета и пудинги, супи на прах, конфитюри, сосове, горчица и продукти, на чиито етикет пише, че съдържат мед.
Заради възможните опасности, този оцветител е забранен от Правителствата на Норвегия, Австрия и Германия.
E122, Е123 и Е124 имат свойството да оцветяват в червено, а приемът им провокира появата на астма и ракови заболявания. Тези оцветители се използват в сладкарската промишленост, а техни естествени заместители са куркумата, витамин B2 и бетакаротина. Алтернативните варианти също не са 100% безвредни. Растенията, от които се извличат, доста често са генно модифицирани.
Консерванти (E200-E290)
Един от най-вредните е Е220 - разрушава количеството витамин B1 в тялото; може да предизвика астматични пристъпи и метаболитни промени при хора с понижени бъбречни функции. Този консервант се използва при направата на бира, вино, оцет, безалхоколни продукти и някои сушени плодове.
Друг често използван химикал е натриевият бензоат (Е211). Съдържа се в голяма част от така наречените "натурални сокове”, които съвсем не са натурални. Количеството Е211 в 250 милилитра сок (една чаша) е 25 милиграма, а вредното му действие е свързано с чревни проблеми.
Пакетираните месни продукти съдържат огромно количество консерватни, сред които Е249, Е250, Е251, Е252. Благодарение на тях, месото изглежда свежо и сочно, дори след няколкочасова термична обработка. За съжаление, когато тези нитрати влязат в контакт с аминокиселините, действието им се превръща в канцерогенно.
Киселини, антиоксиданти, минерални соли (Е296-Е385)
Те се използват, за да предпазят мазнините и витамините от окисляване. С други думи, ако в маслото не присъства Е320 или Е321, то ще граняса много бързо. Точно тези химикали обаче могат да бъдат смъртоносни. Разбира се, тук говорим за приема на голямо количество, но самият факт, че Е320 или Е321 са забранени за употреба в бебешките храни, говори достатъчно за тяхното действие.
Е320 всъщност обозначава лецитинът, който се извлича от жълтъците на яйцата и се съдържа в млякото на прах, шоколада, майонезата и маслото. Не е токсичен, но увеличеният му прием води до стомашни разстройства и липса на апетит.
Подсладители
E952 и Е954 са забранени в САЩ и Англия, заради канцерогенното им влияние над организма.
Сорбитолът (Е940) затруднява храносмилателната система, тъй като ферментира в организма. Друг естествен подсладител е аспартамът (Е951), който доказано е около 160 пъти по-сладък от захарта.
Смята се, че е токсичен за организма, тъй като съдържа високо количесто метанол. При оксиляването му се отделят силнотоксичните вещества мравчена киселина и формалдехид. От 80-те години насам много дела са заведени срещу производителите на продукти, които съдържат аспартам, но за сега всички са неуспешни. Ако се чудите къде се съдържа - почти върху всяка храна с етикет "sugar free” или простичкото "без захар".
Темата е изключително обширна и ако имате желание да се запознаете с всички Е-та и действието им над организма, можете да погледнете в блога за здравословно хранене Кукуряк.
Знаем, че на приказки поняга е трудно да се повярва, затова ви предлагаме да погледнете наистина какви процеси протичат в човешкото тяло, представени ни във видеото на Стефани Бардин. Тя разглежда как се разграждат полуфабрикатите и домашно приготвената ястия. Гледайте, ако ви стиска. Ние ви предупреждаваме, че заключенията, до които стигнахме, не са от най-приятните.
21 | 2 |