За много жени бременността е онзи житейски момент, когато най-голямото им щастие и най-ужасяващите им страхове влизат в непримирима борба. Щастието, че ще дарят света с ново човече. Че ще направят всичко възможно да дарят това човече с най-прекрасния свят, който могат да му осигурят. Страховете: на първо място, свързани със здравето на оформящото се бебе и на второ - с личния живот и външния вид на самата жена. За съжаление, в някои случаи местата на тези притеснения се разменят.
Според нас тялото на една майка винаги е красиво. Дори да носи своите белези, те са причинени от най-достойната мисия - да дадеш живот. Теоретичните приказки на страничен наблюдател обаче са много по-лесни от мислите и усещанията на самата бременна дама. За нея често е трудно да свикне с мисълта, че фигурата ѝ никога няма да бъде същата както преди. Да, бебчо е на първо място, но колкото по-добре се чувства мама, толкова по-здрав ще бъде и той.
Как хем да се погрижим за естетиката на тялото си по време на бременност, хем това да не застрашава по никакъв начин здравето на детето в утробата ни? Разбира се, че има начини за постигането на такъв щастлив баланс и тук сме се постарали да съберем на едно място най-оптималните съвети, свързани с него.
Сигурни сме, че познатите ви и потребителите из форумите ще имат още много какво да добавят, но бъдете внимателни, защото всеки случай е индивидуален. Можете да си харесате различни предложения, но задължително се консултирайте с гинеколога, който ви наблюдава, преди да ги приложите на практика.
Спорт
Като начало, значение има дали и колко сте спортували преди да забременеете. Ако сте се занимавали активно, вероятно ще е по-добре да не спирате, но осезаемо да олекотите натоварването. И това трябва да стане веднага, щом разберете, че чакате дете. Не се заблуждавайте, че в началото на бременността е безопасно да се поддържа предишният ритъм - напротив, първите три месеца дори са най-рискови, тъй като плодът все още не се е "закрепил" и съществува сериозна опасност от спонтанен аборт. Вероятно природата неслучайно е решила в този период бъдещата майка да се чувства по-сънлива и неразположена - "да го кара възможно най-кротко".
Ако преди бременността спортът така или иначе не е бил най-добрият ви приятел, не е брилянтна идея насила да се опитвате да го превръщате в такъв. Всички сме чували, че мускулите на корема са влиятелен гарант, ако не искаме той да се отпусне след раждането, но тези мускули се правят преди бременността, не по време на нея. Коремните преси с бебе в утробата могат да бъдат много опасни и е повече от препоръчително да не ги правите.
Разходките са изключително добър вариант, но пак повтаряме: всяка бременност си е индивидуална. Вашият специалист би могъл да ви позволи или забрани повече или по-малко движение от онова, което практикуват останалите бъдещи майки.
Забравете: класическите коремни преси, аеробика, тае бо, интензивния фитнес; всичко, свързано с прекалено подскачане, подрусване, опасност от падане или нараняване, вдигане на тежко.
Най-подходящите спортове: освен разходките, особено на чист въздух, се препоръчват каланетика, стречинг, пилатес - най-добре в специална група за бременни, където упражненията ще бъдат съобразени с нивото на напредналост и ще се сприятелите с други мами, чиито бъдещи деца ще бъдат на възрастта на вашето. Плуване, но не и гмуркане. Йога, но отново в група и като се избягват определени пози, които притискат корема и включват задържане на въздуха.
Едно от най-добрите предложения за раздвижване по време на бременност е гимнастика (аеробика) във вода. Стимулира кръвоносните съдове, засилва белите дробове, разтоварва гръбначния стълб, изобщо - отразява се благотворно на цялата физика. А осъществяването ѝ във водна среда свежда до минимум опасността от травми.
Що се отнася до секса (ако броим и него за спорт), отдавна стана ясно, че по-нежният и внимателен такъв не вреди на плода. Освен ако бременността не е съпроводена с определени усложнения. Отново, срам не срам, трябва да поискате конкретни напътствия от гинеколога.
Хранене и диети
Да, по време на бременност спокойно можете да спазвате диета, в много случаи дори е препоръчително. Но е изключително важно да се разбере следното: по принцип, а още повече, когато говорим за бъдещи майки, понятието "диета" не е синоним на лишаване от храна. А на здравословно и внимателно подбрано хранене. Не е вярно твърдението, че бременната жена трябва да похапва "като за двама", но още по-опасно би било тя да допусне, че за да не напълнява, би могла да гладува за двама.
Като цяло е прието, че при наличието на оформящ се в утробите ни живот, е достатъчно да приемаме само 300 калории повече от обикновено. Препоръчително е да се консумират възможно най-много течности, храненията да са чести и добре балансирани. Витамини, протеини, калций, желязо - бебето се нуждае от всички необходими вещества и ако ще ги приемате под определен режим, задължително се обърнете към специалист да ви го изготви. Ако е необходимо, той ще ви предпише и подходящите лично за вас хранителни добавки.
Стига да не прекалявате с яденето и да изразходвате енергия по спокойните начини, които описахме преди малко, бременната ви фигура ще бъде красива и здрава. Дори да не сте доволни от нея, оставете шлифоването за след раждането - така поне неразумните постъпки в името на хубостта няма да вредят и на детето, освен на самите вас.
С какво да се мажем?
Почти всяка жена се притеснява от възможността бременността да я остави с множество стрии по гърдите, корема. По този въпрос трябва да знаем две основни неща: на първо място, всичко зависи от генетиката и еластичността на кожата ни по принцип; вторият значителен фактор е свързан не толкова с конкретния мазен продукт, който използваме, а с редовното му нанасяне. Важното е да бъдем постоянни. А другото е личен избор: дали ще се доверим на определена марка, медицински лосион за бременни, бебешко олио, или на старите препоръки за свинска мас и натурални масла. Предвид противоречивите мнения, особено онези, които посочват наличието на вредни за бебето съставки в повечето козметични продукти, ние бихме заложили на бабините рецепти.
В заключение трябва да кажем, че една жена в никакъв случай не бива да се чувства виновна и да се самообвинява, че освен майчински инстинкт, изпитва и суета. Това е напълно нормално. Просто трябва да се постараем да намерим възможно най-добрия баланс, така че и мама, и бебчо да се чувстват максимално добре.
15 | 0 |