Сметките за хранителни стоки са по-високи от всякога и последното нещо, което искаме, е да изхвърляме хранителни продукти. Всички знаем, че плодовете и зеленчуците се развалят много лесно, но с малко планиране можете да се запасите с плодове и зеленчуци, които издържат по-дълго, за да пестите пари и да създадете по-малко хранителни отпадъци.
Има няколко трика, които можете да използвате.
Първо, пазарувайте от фермерски пазари и магазинчета, които продават местни плодове и зеленчуци. Ако плодовете и зеленчуците са внос от друга страна, това означава, че не са толкова пресни и ще се развалят по-бързо.
Второ, когато пазарувате от супермаркета, взимайте плодове и зеленчуци от по-отзад, тъй като там слагат по-пресните. Избутват по-застоялите плодове и зеленчуци напред, за да се купят по-бързо.
Ето кои плодове и зеленчуци да добавите към списъка си за пазаруване, за да можете да им се наслаждавате по-дълго:
Ябълки
unsplash
Всички видове ябълки могат да останат хрупкави с месеци, особено ако току-що сте ги откъснали от дървото. Ябълките, съхранявани на плота, ще издържат около седмица, но охладените цели ябълки, увити във влажна хартиена кърпа, могат да се съхраняват до 6 месеца.
Портокали
unsplash
Ако искате вашите портокали да издържат две седмици или повече, те трябва да се съхраняват в хладилник. Дръжте ги в мрежеста торбичка, за да могат да дишат, в чисто чекмедже. Този метод работи за всички видове цитруси, включително грейпфрути и лимони.
Пъпеш
unsplash
Пъпешът може да издържи седмици, в зависимост от това колко е узрял, когато го купите. Оставете го да узрее върху плота или забавете процеса на зреене, като съхранявате целия пъпеш в хладилника. След като пъпешът узрее, той ще издържи още няколко дни. А след като нарежете своя пъпеш, резените ще издържат още 3-4 дни, когато се съхраняват в херметически затворен контейнер за съхранение на храна. Замразете всички остатъци, след като започнат да омекват, за смутита.
Ягоди
unsplash
Един от най-дълготрайните горски плодове, пресните ягоди могат да бъдат съхранявани за седмица или повече. Важно е да премахнете ягодите, които са тръгнали да се развалят, за да не развалят и останалите. След това сложете в херметически затворен съд или буркан със суха хартиена кърпа вътре, добавете ягоди отгоре и затворете. Съхранявайте ги в хладилник.
Боровинки
unsplash
Боровинките могат да издържат в хладилника около 10 дни. Важно е да бъдат в кутийка с отвори, за да има въздушен поток. Можете също да сложите салфетка при тях, която да улавя излишната влага.
Картофи
unsplash
Картофите във всеки хладен и сух килер трябва да издържат няколко месеца. Това ги прави едни от най-лесните за консумация зеленчуци.
Тиква
unsplash
Когато тиквата е цяла, тя може да издържи месеци наред, стига да не стои на пряка слънчева светлина. След като се нареже обаче, тиквата издържа само няколко дни и задължително трябва да се съхранява в хладилника. Хубавото е, че можете да я обелите, нарежете и да я съхранявате във фризера още няколко месеца.
Кейл
unsplash
Когато се съхранява правилно в хладилник, кейлът издържа до една седмица, а може и повече! Точно както при марулята, трябва да се намали излишната влага, като съхранявате кейла, увит в хартиени кърпи. Когато лесно завехне, можете да го направите на чипс или нещо друго.
Цвекло
unsplash
Още един кореноплоден зеленчук, който има седмици живот, цвеклото е чудесен продукт, с който да се запасите. Цялото цвекло, без да бъде разрязано, може да издържи няколко месеца. Ако пък го разрежете, измийте го, подсушете го и го увийте в хартиена кърпа. Така ще остане свежо няколко седмици.
Моркови
unsplash
Морковите могат да останат хрупкави до един месец. Не бива да миете или белите морковите, просто ги сложете в херметически затворен съд и съхранявайте в най-студената част на хладилника.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |