Напоследък името на Милко Георгиев е едно от най-често срещаните, когато става дума за отслабване. Четем за него навсякъде и го гледаме в различни телевизионни предавания. Той е фитнес треньор и революционер в разбирания за здравословно хранене - две причини, които ни накараха да го потърсим, за да си поговорим за хранителните принципи, които проповядва. Освен на следващите редове, за тях можете да четете ежедневно и на личния му блог - http://lichentrenior.com
Здравей, Милко. Разкажи ни с какво се занимаваш професионално?
Аз съм кондиционен треньор и собственик на спортен клуб SPIDER SPORT.
Какви според теб са основните принципи на здравословно хранене? Можеш ли да ни разкажеш малко повече за хранителния режим, който спазваш?
От 10 години работя за популяризиране на високомазнинното нисковъглехидратно хранене (ВМ НВХ). Това хранене дава на тялото най-важното гориво – мазнините, и намалява най-опасното – въглехидратите. Протеините са изключително от животински произход – месо, яйца, сирене, които са близките и пълноценни за човека.
Какви храни влизат тук? Какво е съотношението между приема на мазнини, въглехидрати и протеини?
Както казах – месо, яйца, сирене. За гарнитура – листни зеленчуци.
Мазнините представляват 60% от калориите, протеините 25% и въглехидратите 15%.
Мазнините идват предимно от животинската мазнина – мас, сланина, масло, сметана. Растителните мазнини се използват сурови и в ограничени количества, за салати и сосове.
Как трябва да се обработва храната?
Храната е сурова или алангле. При печене трябва да се отстранява изгорялата мазнина. Варенето е единствения термичен вариант за затопляне на животинската мазнина, а растителната – повтарям – само сурова.
Вярваш ли в разнообразното хранене?
Вярвам в пълноценното хранене. Храната може да се разнообразява в рамките на категориите "месо” и "сирене” (има различни меса и сирена), с гарнитура и с подправки.
Въглехидратите ли са главният виновник за напълняването?
Въглехидратите и преяждането.
Когато хората чуят за мазнини, първите им асоциации са за покачване на килограми и холестерол. В крайна сметка откъде идват тези разбирания, според теб?
От масовата култура, която е плодът на некомпетентността.
Какви са последиците за организма от приема на ненаситени мазнини?
Ненаситените мазнини са потенциално опасни, защото могат да се окислят в шишето, в чинията, в кръвта на човека.
А какво смяташ за приема на плодове и зеленчуци и диетите, които се основават на тях?
Листните зеленчици са ОК. Високовъглехидратните бобови, кореноплодни и зърнени са вредни и с бавните си въглехидрати и с растителните си киселини, които ощетяват на минерали тялото. Съответно, диета, основана на тези растения, е бавно (само)убийство.
Могат ли плодовете или специално създадените заместители да заменят сладкото?
Сладкото е това, което е сладко в устата и е от естествен източник. Това е единственият разумен компромис с въглехидратите. Било то с плодове или шоколад.
Смяташ, че последното хранене трябва да бъде непосредствено преди лягане. Защо?
Идеалната вечеря е до 2 часа преди лягане. Така 4 часа след вечеря тялото ще получи материал за регенерирането си, което става по време на спокойния сън.
След като приемаме толкова мазнини и протеини, трябва ли да тренираме усилено, ако искаме да отслабнем?
Мазнините и протеините са правилната храна, а количествата са въпрос на енергиен баланс. Ако човек е с бавен метаболизъм, е необходимо да увеличи физическата си активност.
97 | 9 |