Да се "тъпче като животно" не е най-лошото нещо, което някой може да направи с храната. Много по-зле е, ако се тъпче като жена. Факт е, че jenite, меко казано, обичаме да си похапваме. Угаждаме си, а после съвестта ни гризе. Намерихме обаче период от месеца, в който си имаме оправдание за това.
Женската лакомия има един друг аспект, за който не се говори достатъчно често – влиянието на половите хормони и менструалния цикъл върху апетита и състоянието на тялото като цяло.
Всъщност жените са много по-податливи на хранителни разстройства, отколкото мъжете. Статистиките показват, че до 90% от хората с регистрирани такива проблеми, са жени. Това обикновено се обяснява с наличието на "културните" разлики и факторите модна индустрия, медии и кино, декоративна индустрия и т.н. Но не тази е пълната картинка по въпроса.
Ново изследване, цитирано от Kulinar.bg, предполага, че менструалният цикъл и производството на половите хормони са еднакво важни фактори за повишаването на апетита и склонността към преяждане в предменструалния период. Въпреки че тези хормони се произвеждат в телата и на двата пола, при жените се наблюдава месечен хормонален цикъл от пубертета до навлизането в менопауза.
Именно цикличната природа на половите хормони изиграва главната роля в увеличаването на апетита както при човешки индивиди от женски пол, така и при представителки на животинското царство.
Нищо чудно, че някои дами с докладвани хранителни разстройства, наричат предменструалния период "всеядното чудовище".
Кели Клъмп, психоложка и преподавателка към Мичиганския университет, изследва етиологията на хранителните разстройства, с акцент върху генетичните и невробиологичните фактори. Доктор Клъмп и нейният екип емпирично са доказали, че някои хормони са определящи преди и по време на менструацията не само за апетита, но и за цялостното състояние на организма.
Те стигнали до извода, че похапването и недоволството от вида на тялото са в своя пик в предменструалния период. Това е т.нар. "лутеална фаза", в която се повишава производството на прогестерон. От друга страна, естрогенът, който е в пиково количество преди овулация, или във фоликулярната фаза, потиска апетита.
Любопитното в случая е, че същата промяна и въздействие на хормоналните нива се наблюдават при различни животни от женски пол. Последните показват съответно склонност към преяждане и намаляване на апетита в същите периоди от месеца.
Когато пък прогестерона е с най-високо ниво в организма, жените са най-недоволни от външния си вид. Ако изобщо може да има подобен период в нашето и без това твърде самокритично настроение.
В случай че тази статия ви е била интересна, прочетете още:
Емоциите - коренът на затлъстяването
Как да повишим женското либидо
Топ 50: Най-полезните храни в света
18 | 0 |