Няма пряка връзка между приема на витамин D по време на бременността и здравината на костите при децата. Това показват резултатите от британско проучване, цитирани от Франс прес.
Изследването е проведено от екип, ръководен от проф. Деби Лолър от Бристолския университет и в него са взели участие 3960 бременни. Единодушното становище на учените е, че нивото на витамин D у тези жени по никакъв начин не е повлияло на костната минерализация при децата им.
За да стигнат до тези заключения, учените са изследвали нивото на витамин D по време на цялата бременност, тръгвайки от най-ниските му стойности през първото тримесечие и наблюдавайки постепенното му увеличаване впоследствие.
Витамин D често се препоръчва от лекарите при бременност, за да бъдат предотвратени евентуални костни увреждания у детето. Той стимулира поглъщането на калций, което пък има съществено значение за костната минерализация. Произвежда се в организма най-вече под въздействието на слънчевите лъчи, но може да се набави и чрез хранителни добавки.
Проф. Лолър обаче смята, че лекарите надценяват значението на витамин D по време на бременността. Според нея няма реални доказателства за това, че хранителни добавки с такова съдържание могат да предотвратят ниското ниво на костна минерализация при децата. Нейният екип твърди, че приемът на витамин D в прекомерни количества по-скоро може да предизвика нежелани ефекти върху плода, като например аритмия и хранителни алергии. В редки случаи, разбира се.
Ако тази статия ви е била полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
9 | 0 |