Нека започнем откровено – може баба ви да се е хранила за двама, докато е била бременна, но днес фактите говорят друго. За да се развива добре бебето, храната трябва да е качествена, а не много.
Разбира се, това не означава, че трябва да се спазва строга диета и бъдещата майка да се ограничава. И за наддаването през бременността е важно да се търси златната среда. Но това понятие следва да бъде разглеждано индивидуално. Всеки човек е различен, с различна костна структура и стартово тегло.
Навсякъде ще срещнете статии, в които пише, че нормалното наддаване е между 12 и 17 кг. Ако обаче вашето тегло при забременяването е било под средното за ръста ви, то очакваното покачване може да надвиши 20 кг.
В случая от особено значение е да се следи кръвното налягане и да няма задържане на течности в организма. Жени с наднормено тегло пък в първите седмици (до 12-14-та) може да отслабнат, а в края на бременността да тежат с около десетина килограма повече, отколкото са били в началото.
Все пак, основната задача на всеки майчин организъм е да отгледа здраво бебе, което да бъде доносено до термин. Ето как стоят нещата усреднено:
1-3 месец – 1,6–2,4 кг (за целия период)
4-9 месец – 350– 400 гр. на седмица
Средно 12-17 кг за цялата бременност.
А ето как се разпределят натрупаните през месеците килограми:
3,5 кг бебе
1 кг резерви (белтъци, мазнини и други хранителни вещества)
2 кг кръв
2 кг телесни течности
1 кг гърди
1 кг матка
1 кг околоплодна течност
700 гр плацента
Някои жени отслабват с килограм-два в деветия месец, особено ако става въпрос за лятна бременност. Когато тялото ви се подготвя за раждането, е напълно възможно апетитът да намалее драстично в последните седмици, като това да е съпроводено с повръщане и разстройство. Ако се появят подобни симптоми, веднага се консултирайте с акушер-гинеколога си. Той ще прецени дали се касае за болестно състояние, или е въпросното "изчистване" на организма.
Може ли да се пази диета по време на бременност?
Да, и това ще го потвърдят жени, които са с диабет или други диагнози, изискващи специфичен режим на хранене. Но в общия случай бременността не е времето, в което трябва да се ограничавате.
Най-важното правило е, че бебето ще се развива правилно и ще расте не поради двойните и тройните порции, които мама поглъща. То има нужда от качествена храна. Затова не бива да изолирате нито една хранителна група.
Обикновено сме склонни да натоварваме негативно въглехидратите, но без тях организмът ни няма енергия. Избирайте пълнозърнести храни и заложете на бавни въглехидрати като картофи и ориз.
Мазнините трябва да бъдат и растителни, и животински, като за предпочитане са зехтин, рапично олио, масло, риба. Избягвайте тлъстото свинско месо и заложете на по-сухите – пилешко, заешко. Яйцата не бива да се изключват, освен ако не страдате от хранителна алергия. Важното е обаче да бъдат измити със сапун, преди да ги приберете за съхранение в хладилника.
Белтъчините са най-важните градивни елементи на тъканите, затова, ако сте привърженици на вегетарианството, трябва да се храните изключително балансирано. Млечните продукти също спадат към тази група (освен изброените по-горе меса). За тях е добре да знаете, че трябва задължително да бъдат приготвени от пастьоризирано мляко. Ако сте любител на меките сирена (бри, синьо, камамбер), задължително четете етикетите върху опаковката. Опасността от листерия и салмонела не бива да се подценява.
Витамините и минералите могат да бъдат приемани и като добавки, но за целта трябва да бъдат предписани от лекар. Това, което трябва да знаете е, че ако организмът ви има минерален недостиг, то той не би могъл да усвоява витамините. Минералите са онези микроелементи, които клетката разпознава и пропуска. Те са транспортерите на витамините. А желязото, калцият и магнезият са от изключително значение и за вашия организъм, и за този на бебето. Нивата им могат да бъдат следени чрез изследвания и при нужда да бъдат предписани необходимите медикаменти, които да компенсират липсата им.
37 | 4 |