Много голям е процентът на хората по света, които имат всекидневни проблеми с храносмилането и със стомаха като цяло. Правилното лечение се оказва именно храната и културата на хранене, която човек може да придобие, твърдят колегите от Kulinar.bg.
Да, точно така – както с всичко останало в живота, културата на хранене първо се придобива, а след това се допълва и усъвършенства.
Говорейки за съвършенство и усъвършенстване, няма как да не погледнем към древната индийска система за грижа за здравето аюрведа. Аюрведа е по-стара, октолкото можем да предположим, и, въпреки че много от нейните практики са изгубени завинаги, тя има на какво да ни научи.
Дори и да не вярвате в способите на алтернативната медицина, информацията, която ще ви предоставим, ще промени мнението ви. Поне малко.
Вредните хранителни навици на модерния човек всъщност са толкова много, че не знаем откъде да започнем. Ядете, докато шофирате? Още по-лошо – ядете бързо и на крак, вървейки към офиса? Храните се пред компютъра или пред телевизора? Не отделяте достатъчно внимание на това, което има в чинията? Или пък изобщо не използвате чинии.
Човешкото тяло определено има нужда от пречистване, приток на "чиста" енергия, която да уравновеси всички негови по-малки системи.
Процесът на хранене, според аюрведа, е тясно свързан с развитието на съзнанието, от своя страна "работещо" за или против физическото благосъстояние. Ето защо е изключително важно храненето да се превърне в ритуал. Винаги се хранете седнали, в спокойствие. Така истински се наслаждавате на храната и правилно общувате със стомаха си.
Балансирането на агни, или огънят, който стимулира храносмилането и метаболизма, е ключов принцип в аюрведичната медицина. Аюрведа може да ви предложи разнообразни и съвсем елементарни практики, които да ги подобрят.
Сокът от лимон и джинджифил повишава храносмилателната сила, която притежаваме. Ако обаче вашето агни е прекалено активно, може да го "успокоите" с туршия от нар. Да, съществуват и плодови туршии.
Следващият много важен съвет също е свързан с агни. Аюрведа препоръчва избягването на студени или ледени напитки не само по време на хранене, а по принцип.
Представете си, че хвърляте студена вода върху горящ огън. Точно това се случва в стомаха, когато поемате студени питиета. Всъщност абсолютно всички напитки, които поемате, трябва да бъдат със стайна температура.
Аюрведа гарантира, че след като усвоите този полезен навик, проблемите с храносмилането рязко ще намалеят.
Другата грешка, която често се допуска, е поемането на храна без график. Агни е най-силен, когато слънцето пече най-жарко, поетично обяснява индийската алтернативна медицина. Ето защо най-обилното през деня хранене трябва да се случи именно на обяд. Силата на агни отслабва със слънцето.
19 | 0 |